Tedavi Yöntemleri

Kırmızı bit enfestasyonlarını kontrol altına almak zordur, yabani kuşlar, kıyafetler, çalışanlar, ekipmanlar vb. araçlarla sürüler arası bulaşmalar gözükebilir.Kırmızı bitleri yönetmek için mevcut yöntemler, birçok kümes hayvanı çiftliğinde enfestasyonları kontrol altında tutmak için yeterli etkinliğe sahip değildir.1

Kimyasal kontrol, duvarlar, zeminler, tüneller, kafesler ve tavuklar da dahil olmak üzere yerel ortama püskürtmeyi içeren yaygın bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, bu tedavilerin birçok komplikasyonu vardır:

  • Kısa süreli etkinlik2
  • Bit kolonilerinin bulunduğu çatlaklara ve yarıklara ulaşamama
  • Bit yumurtaları üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç yoktur, bu nedenle enfestasyon yükleri yeniden artacaktır
  • Yem ile kontaminasyon riski
  • Yüksek işçilik maliyeti ve uygulayıcılar için koruyucu ekipman maliyeti
  • Et ve yumurtada arınma süreleri
  • Bit direnç gelişimi3

Kanatlı kırmızı bitlerini kontrol etmek için geleneksel kimyasalların ve pestisitlerin kullanımıyla ilgili birçok sorun nedeniyle, son yıllarda uçucu yağlar, biyolojik bileşikler, akar yırtıcıları, ısıl işlemler, aralıklı aydınlatma programları ve hatta aşılar kullanılmıştır.1

Kırmızı bitlerin ekonomik etkisi

Bu enfestasyonlar tavukların verimliliğine zarar verir ve endüstrinin milyonlarca
dolar kaybına sebep olur.

Kırmızı Bit Tedavisinde Yeni Bir Çağ Başlıyor

Şimdi tavukların kırmızı bit enfestasyonlarına karşı birçok ülkede piyasaya sürülen yeni bir tedavi var. Bu yeni sistemik bit tedavisi, tavuklar ve ürün kullanıcıları için kanıtlanmış güvenlik ile hızlı, kullanışlı ve güçlü etkinlik sağlamak için içme suyunda uygulanacaktır.

İçme suyu ile önerilen dozlarda 7 gün ara ile yapılan tedavinin ardından yumurtacı, damızlık veya civcivlerde kırmızı bit populasyonu neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır. Aslen çift uygulama iki kırmızı bit yaşam döngüsünü kapsar ve %99 dan daha yüksek etkinliğe sahiptir.

Uygun biyogüvenlik önlemleri hayata geçirildiğinde, kümeslerdeki kırmızı bit popülasyonlarının uzun süreli tedavisine katkıda bulunulur.

Kırmızı bit kontrolünde yeni bir çağ başlatan tedavi ile ilgili detaylı bilgi almak için veteriner hekiminiz ile iletişime geçiniz.

Çığır açan

1 Mozafar F, Tierzucht L. Tackling red mite in laying hens remains a challenge. World Poultry – Health. Jul 2, 2014. http://www.worldpoultry.net/Health/Articles/2014/7/Tackling-red-mite-in-laying-hens-remains-a-challenge-1438417W/

2 Mul M. Validation of an automated mite counter for Dermanyssus gallinae in experimental laying hen cages. Exp Appl Acarol 2015; 66:589-603.

3 Abbas RZ, Colwell DD, Iqbal Z, Khan A. Acaricidal drug resistance in poultry red mite (Dermanyssus gallinae) and approaches to its management. World’s Poultry Sci J 2014; 70:113-124.

Bize ulaşın

Bu form aracılığıyla, kırmızı bit hakkında sorularınızı MSD Hayvan Sağlığı bölge temsilcinize gönderin. Daha
acil sorularınız için veteriner hekiminize başvurun.

*” indicates required fields

Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.